Categories:

O Julianu Assangeovi si můžete myslet různé věci. Tak už to v případě kontroverzních osobností chodí. Existuje ale šance, že pokud máte silný vztah ke svobodě, bude Vám Julianova osobnost alespoň v některých odstínech sympatická.

Julian je dnes ikonou. Proslul nejen svojí odvahou a buldočí odhodlaností, se kterou zveřejňoval za pomoci svých kolegů a spolupracovníků pod hlavičkou Wiki Leaks informace o dění za oponu na nejvyšší úrovni. Pro jedny je symbolem bojovníka za svobodu a rovnost všech lidí před zákonem, pro druhé zločincem. Jiní na otázku, kdo to je a co významného vlastně vykonal, váhavě mlčí.

Nedávnou novinkou je rozhodnutí anglického soudu o tom, že Julian Assange nebude vydán do USA, kde by čelil soudnímu procesu při zacházení nacházejícím se pravděpodobně za pomyslnou hranou vymezenou právním řádem. Rozhodnutí nemusí být finální, lze očekávat odvolání ze strany žalobce.

U příležitosti rozsudku, který je zatím pro Juliana a s ním sympatizující jednou z mála světlejších kapitol procesu, se zastavme nad jeho zřejmě nejzásadnějším sdělením. Jedná se o video „Collateral murder“, které z Juliana zároveň navždy učinilo prominentního nepřítele v očích USA. Následuje video revidované po deseti letech komentářem významných osobností. Nemusíte se obávat zobrazení explicitního násilí z blízka, video je černobílé a bylo natáčeno z velké dálky.

„Collateral murder“ zaznamenává chladnokrevnou vraždu dvou reportérů Reuters a desítek dalších civilistů (které armáda údajně považovala za militanty) posádkou amerického vojenského vrtulníku. Je natočené kamerou zbraňového systému helikoptéry. Útočníci pálili z kulometu se střelivem typicky určeným k likvidaci obrněných cílů. Útok probíhal na značnou vzdálenost, zasažení civilisté tedy o přítomnosti ozbrojeného vrtulníku nevěděli. Po ukončení první vlny masakru se na scéně objevila dodávka, a na další civilisty, kteří se snažily zraněným poskytnout pomoc, vojáci opět spustili palbu. Vzniklou scénu masakru s ležícími mrtvolami jeden z vojáků hodnotil lakonicky slovem „nice“ (pěkné).

WikiLeaks si dovolily ukázal syrovou pravdu, která však poškodila reputaci armády USA bezprecedentním způsobem. Je důležité si dnes připomenout, že právě tento momentem podle všeho odstartoval nelítostný hon na Assange.

https://collateralmurder.wikileaks.org/

Může se jevit jako paradoxní, když za to, že nastaví zrcadlo bezpráví a tyranii, je člověk následně sám obviněn a souzen ze strany systému moci, který na zveřejněných zločinech proti lidskosti přinejmenším participoval (nečinností, snahou podobné incidenty bagatelizovat, netransparentností z pohledu nastavených procesů, neochotou přiznat a napravit chybu).
Podle webu The Guardian dokonce jakákoliv zmínka o tomto videu chybí v mnohastránkovém spisu, v němž jsou sepsána obvinění proti Julianu Assangeovi.

Je na snadě otázka, zda Julian nemohl dosáhnout podobného výsledku využitím skromnější a méně ukřičené strategie a předejít tak velmi razantní odplatě ze strany státních aktérů. To se ale nikdy nedozvíme, neboť Juliane jednal přesně tak, jak jednal. A kdyby nic jiného, zaslouží si za to náš respekt.

— MR

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/assange-nemuze-byt-vydan-do-usa-rozhodl-britsky-soud-40346783

https://www.theguardian.com/us-news/2020/jun/15/all-lies-how-the-us-military-covered-up-gunning-down-two-journalists-in-iraq

No responses yet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.