Categories:

Před týdnem jsme se uživatelů sítě linkedin ptali, zda souhlasí s tvrzením, „Pouze zlí lidé mají co skrývat“. Tento výrok, vyskytující se v mnoha verzích a obměnách, koluje nejen na internetu, ale i v našich myslích. V dnešním článku shrneme výsledky diskuse a pokusíme se o stručný výčet doplňujících argumentů.

Diskuse

Diskuse na linkedinu dopadla jako v pohádce (o polarizované společnosti :)), všichni respondenti se vyjádřili ve prospěch principu soukromí.

Jiří naznačil, že uvažování ve stylu „kdo hájí svoje soukromí je automaticky zlý nebo špatný“ vede „do Orwellovska“.
Roman zmínil, že na vyhledávání bezpečí a soukromí není nic špatného, neboť jsou to v první řadě naše nesporná práva. Pokud se nás nadnárodní technologičtí giganti snaží přesvědčit, že soukromí nepotřebujeme, a zároveň na obchodování s informacemi o nás vydělávají miliardy, nejedná se především o jejich špinavé praktiky?

Edward Snowden říká, že argumentace „soukromí mě nezajímá, protože nemám co skrývat“ se neliší od tvrzení „nezajímá mne svoboda projevu, protože nemám co říct“.

Jan ze Zlína se podělil o komentář, z něhož citujeme: ‚Tak, jak je text napsán, se mně bezprostředně dotýká. Slovo „zlí lidé“, už samo o sobě předurčuje k negaci. Hezká tzv. „předsudečná nenávist“. Slovo „skrývat“ je všeobecné nebezpečné bez určení kdo, co skrývá. Silně mi to připomíná dobu, kdy soused udával souseda za to, že skrývá kde co, nebo kde koho. Z těch dob má stále dost lidí na předloktí vytetované číslo…‘

Argumenty

Abychom stručně nastínili kontext a význam samotného pojmu soukromí, uvádíme odkaz na TED přednášku Glena Greenwalda. Pokud jste ji neviděli, zvažte shlédnutí. Glenovi se podařilo vše podstatné shrnout do několika minut.

Přijme-li čtenář nosnou myšlenku z uvedeného TED videa, že soukromí je neoddělitelnou zcela nezbytnou součástí každé lidské bytosti, může to představovat změnu v jeho vnímání reality. Pokud se naopak stále domníváte, že soukromí je pro vás prázdný pojem, zkuste si vybavit ty momenty svého života, kdy jste cítili hlubokou potřebu být sami. Třeba proto, že se vám něco nepovedlo, někdo vás zklamal nebo jste byli svědkem závažné situace.

Nebezpečí tkví zejména ve faktu, že na obchodu s naším soukromím některé korporace pohádkově vydělávají. Jelikož korporace jsou motivovány zejména a často výhradně finančním ziskem, je v jejich eminentním zájmu, přesvědčit co nejvíce lidí o tom, že na soukromí nezáleží. Pokud by na to uživatelé přistoupili, jaká další naše práva začnou mocným připadat jak nadbytečná?! Naštěstí ale uživatelé nepřistoupili a naopak v rekordních počtech opouštějí služby typu WhatsApp (vlastníkem je FaceB00k). Nahrazují je za alternativy jako DuckDuckGo, Signál, CryptPad, ProtonMail a další, které respektují naše soukromí.

Najdou se stále lidé, kteří se domnívají, že špehování ze strany gigantů jako G**gle a FB je nějaká paranoia nebo konspirační teorie. Není se co divit, pokrytí zásadních témat souvisejících se soukromím v našich velkých médiích je slabé. Mnohá světová média nicméně o skutečnosti, že Google své uživatele špehuje nejrůznějšími možnými způsoby, píší zcela otevřeně a seriózně mnoho let (The Intercept, WIRED, The Guardian, …)

Stačí zadat do vyhledávače jiného než Google frázi „google spying“
https://duckduckgo.com/?q=google+spying
nebo „google špehování“, pokud preferujete češtinu. Relevantních výsledků v našem rodném jazyce bude ale o poznání méně. U nás se drží basa s těmi největšími hráči, protože kdo zaplatí více…
https://duckduckgo.com/?q=google+%C5%A1pehov%C3%A1n%C3%AD

Stephen Colbert: „Pokud neděláte nic zlého, nemáte co skrývat před gigantickým aparátem nepřetržitého dohledu, který se vláda snažila skrývat“.

Po pravdě jsem zatím nenašel pro opodstatnění „nadbytečnosti“ principu soukromí žádné racionální zdůvodnění. Vysocí manažeři IT korporací jako Mark Zuckerberg nebo Eric Schmidt navíc svoje výroky ve stylu „Éra soukromí skončila“ nebo „Kdo nedělá nic zlého, nemá co skrývat“ zcela popírají vlastním chováním.
Rozhodnutí je na VÁS. Budete věřit lidem, kteří tvrdí, že se máte vzdát vašeho soukromí, když sami svoje soukromí velmi nekompromisně chrání?

Totální ztráta soukromí je bohužel jev, ke které naše společnost v opojení obrazem skvělých technologií budoucnosti neodvratně míří. Zejména pokud se jedná o přímou komunikaci s lidským mozkem, jako v případě Neuralinku Elona Muska. Realizace těchto technologických možností znamená, že o princip soukromí jako biologický druh zcela přijdeme. Nebude možné být sám už ani se svými myšlenkami. Svobodná možnost „nenechat si implantovat čip“ bude podobná, jako dnes svoboda „nepoužívat mobilní telefon“. Jistě, je to teoreticky možné, ale znáte někoho kdo vůbec nemá mobil? Toleruje naše společnost takové nastavení?

Zatím je stále čas společně tento směr změnit. Je třeba najít odvahu a nahradit řešení, která zneužívají naší důvěry, za lepší a důvěryhodnější alternativy. Pokud stále váháte, nebo se těžko orientujete v protichůdných informacích, rádi vám pomůžeme. Je čas jednat.

— MR

No responses yet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.